RPSN u krátkodobých půjček nahrává podvodníkům

Spotřebitelé si krátkodobý úvěr podle hodnoty RPSN nevybírají, rozhodující je pro ně celková suma, kterou za půjčku zaplatí, vyplývá z průzkumu. Ukazatel RPSN totiž u krátkodobých půjček šplhá do absurdních výšek a lidé pak tento nesrozumitelný údaj ignorují. Třeba RPSN u tisícikorunové půjčky do druhého dne s čokoládou za 20 korun „na revanš“ je 100 000 procent! Důležitější než výše RPSN jsou však podmínky úvěru, zejména zajištění půjčky.

PRAHA, 19. září 2012 – Roční procentní sazba nákladů alias ukazatel RPSN dosahuje v případě krátkodobých spotřebitelských půjček se splatností v řádu dnů desítek tisíc procent. Přesto lidé tento klíčový údaj naprosto suverénně ignorují. Z průzkumu mezi klienty poskytovatele nebankovních půjček Kouzelná půjčka totiž vyplynulo, že spotřebitelé se při výběru krátkodobé půjčky řídí hlavně celkovým navýšením splátky, nikoli výší hodnoty RPSN. „Spotřebitelé RPSN u krátkodobých půjček do výplaty příliš neřeší, zajímají se hlavně o to, o kolik půjčku přeplatí, respektive o celkové náklady na úvěr. Šokující je, že je také moc nezajímá případné zajištění úvěru, tedy zda poskytovatel požaduje ručení nemovitostí nebo směnkou, či jaký bude postup v případě problémů se splácením,“ říká Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka.

Podle čeho si Češi vybírají krátkodobý spotřebitelský úvěr

Podstatné parametry půjčky Nepodstatné parametry půjčky
 • rychlost a jednoduchost vyřízení úvěru
 • celková výše úvěru – o kolik půjčku přeplatí
 • solidnost poskytovatele úvěru
 • výše první půjčky
 • úroková sazba
 • jiný důvod (název půjčky, reklama, grafika…)
 • doporučení
 • ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů)
 • poplatky spojené s vedením a vyřízením úvěru
 • podmínky poskytnutí úvěru - zejména zajištění
 • postup v případě platební neschopnosti
 • doba splatnosti úvěru

Zdroj: průzkum společnosti Kouzelná půjčka, září 2012

U krátkodobých půjček ukazatel RPSN dosahuje absurdních výšek, jak dokazuje jednoduchý příklad z běžného života: „Pokud si od kamaráda půjčíte 1000 korun a hned následující den mu tisícovku vrátíte a jako poděkování přidáte čokoládu v hodnotě 20 korun, RPSN této půjčky dosáhne přes 100 000 procent!,“ vysvětluje Juraj Orgoň.

Z RPSN se tak stává naprosto virtuální číslo, které se vymyká představivosti běžného spotřebitele, jenž se pak rozhoduje jinak. „Pokud bychom místo RPSN uváděli třeba telefonní číslo, vyšlo by to prakticky nastejno. Spotřebitelské organizace a odborníci udělali z RPSN zaklínadlo, jehož význam přeceňují,“ říká Juraj Orgoň. Naopak celkové náklady na úvěr jsou pro spotřebitele jasný a srozumitelný údaj.

Důležitější než výše RPSN jsou podmínky úvěru, zejména zajištění půjčky

Podle společnosti Kouzelná půjčka démonizace a jednostranné zaměření na výši RPSN jen nahrávají skutečným lichvářům: „Lichváři mohou nabídnout i nižší úrok a v důsledku nižší RPSN, ale za půjčku v řádu několika tisíců korun požadují zajištění nemovitostí nebo směnkou. Plošně je však kritizována hlavně výše RPSN a teprve až pak lichvářské praktiky, které v důsledku mohou připravit spotřebitele o střechu nad hlavou,“ varuje Juraj Orgoň.

„Přestože ukazatel RPSN má u krátkodobých půjček jen nízkou vypovídací hodnotu a spotřebitelé se jím neřídí, tuto hodnotu všude transparentně uvádíme. Nařizuje nám to zákon o spotřebitelském úvěru a my se této povinnosti jako zodpovědný poskytovatel úvěrů nevyhýbáme,“ vysvětluje Juraj Orgoň. Většina poskytovatelů nebankovních krátkodobých půjček však zákon obchází, a aby RPSN nemuseli udávat, klientům nepůjčí více než 5000 korun.

Výpočet RPSN je složitý a výpočty on-line kalkulaček se liší o stovky procent

Vzorec pro výpočet RPSN je navíc složitý, a pokud člověk není matematik, musí se spolehnout na údaj, který uvádí poskytovatel úvěru. „Ti však někdy do výpočtu úmyslně nezahrnují všechny náklady, přitom zákon přesně definuje, co musí obsahovat, a co nikoli,“ upozorňuje Orgoň.

Případně spotřebitelé mohou využít některou z kalkulaček volně dostupných na internetu, výsledky jsou však pouze orientační. Navíc všechny kalkulátory, včetně toho České obchodní inspekce, neumějí spočítat hodnotu RPSN pro půjčky se splatností v řádu dnů, všechny jsou programované na splatnost minimálně v týdnech, častěji však v měsících a pracují s pravidelnou či opakovanou výší splátky.

Například hodnota RPSN u modelové Kouzelné půjčky ve výši 5000 korun se splatností 30 dnů (jeden měsíc) se v závislosti na použité kalkulačce pohybuje v rozpětí od 2853 procent (iDNES.cz) až po 3130 procent (Peníze.cz a Aktuálně.cz). Podle poskytovatele je RPSN této půjčky 2999 procent. „Výpočty se mohou lišit až o stovky procent, v tomto případě je to 277 procent. Není proto divu, že RPSN u krátkodobých půjček neplní svůj původní účel a spotřebitelé tento údaj nakonec ignorují,“ uzavírá Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka.

Srovnání RPSN modelové Kouzelné půjčky ve výši 5000 korun se splatností 30 dnů

srovnani-rpsn.png


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace