Víte už, proč byste si brát půjčky pouze podle zákona o spotřebitelském úvěru?

4.3.2015

Dle občanského zákoníku lze poskytovat půjčky pouze do 5 000 Kč, půjčky nad tuto hranici musí být poskytovány dle zákona o spotřebitelském úvěru.

Druhý zmíněný zákon nabízí spotřebitelům mnohem vyšší míru ochrany, protože zamezuje používání prostředků, které zákazníky společností poskytující nebankovní půjčky staví do nevýhodné pozice. Jedná se zejména o tyto praktiky:

  • zatajování celkových nákladů spojených s půjčkou
  • používání ručení směnkou
  • používání rozhodčí doložky

 

Ovšem, omezení maximální výše, do které lze poskytovat půjčky dle občanského zákoníku nezaručuje, že nenarazíte na podvodníka v případě, kdy si půjčujete 10 000 Kč či 15 000 Kč. Někteří poskytovatelé nebankovních půjček výše zmíněné omezení obchází tak, že Vám, aniž byste si toho museli být vědomi, půjčí několik půjček po menších částkách, viz. praktický příklad níže

 

Praktický příklad

Pan Novák si potřebuje půjčit 12 000 Kč, obrátil se tedy na nebankovní společnost, která na svých internetových stránkách nabízí poskytnutí této sumy. Aniž by si řádně přečetl smlouvu či všeobecné obchodní podmínky, podal pan Novák žádost o půjčku, kterou také následně čerpal. Jenže, nebankovní společnost panu Novákovi neposkytla jednu půjčku ve výši 12 000 Kč, ale dvě půjčky ve výši 5 000 Kč a jednu půjčku ve výši 2 000 Kč (tj. celkem 12 000 Kč), čímž tato společnost obešla povinnost poskytnutí půjčky dle zákona o spotřebitelském úvěru.

Není důležité, jak je půjčka „drahá“

 

Obrovskou „výhodou“ je pro nebankovní společnosti poskytující půjčky dle občanského zákoníku to, že svým klientům nemusí předem sdělovat celkové náklady spojené s půjčkou. Nabídky těchto společnosti tak mohou být opticky lákavější. Nemusí totiž zahrnovat celkové náklady, snadno tak lze docílit toho, že vypadají levnější než půjčky poskytované dle zákona o spotřebitelském úvěru. Bohužel, opak může být pravdou, nikde není určeno, jaké množství poplatků a povinností může společnost zatajit, půjčka dle občanského zákoníku se tak rázem může stát mnohonásobně dražší než ta dle zákona o spotřebitelském úvěru.

Vždy si berte půjčky poskytované dle zákona o spotřebitelském úvěru

Nevybírejte si tedy půjčku pouze podle nabízené úrokové sazby. Ta totiž nemusí vždy znamenat veškeré náklady spojené s půjčkou. Před tím, než se rozhodnete pro některou z půjček, přesvědčte se ve vzoru smlouvy či všeobecných obchodních podmínkách, že půjčka je poskytována dle zákona o spotřebitelském úvěru. Budete mít jistotu, že udávané náklady na půjčku jsou konečné a že Vám poskytovatel této půjčky „nepodstrčil“ ve smlouvě podmínky, které Vás staví do nevýhodné role.

 

Autor: Jepice Kouzelná Kategorie: Finanční produkty

Přidejte komentář